joomla vector social icons

Hudlice stárnou a nerozvíjejí se

Autor: Radovan Buroň

Obec Hudlice se nerozvíjí, obec Hudlice stagnuje a stárne. Starosta shání dotace, ale zapomíná na to, že dotace nejsou určeny ke stavbě vlastního pomníku, ale jsou určeny pro rozvoj obce. A obec to jsou její obyvatelé. Nejen ti starousedlíci, kteří nárůst populace nezachrání, ale hlavně mladí lidé, kteří by chtěli v Hudlicích bydlet, založit nebo přivést rodinu, děti.

Počet obyvatel Hudlic se za posledních 12 let navýšil o 2. A zestárly o 1,6 roku. Řeknete si, ale vždyť problém navyšování populace a její stárnutí je obecný, je v celé České republice, je v Evropě. Ano, statisticky vzato ano. Rozhlédneme-li se však jenom kousek okolo sebe, zjistíme, že za stejné období přibylo v Novém Jáchymově 51, v Broumech přibylo 113 lidí a na Svaté dokonce 149 obyvatel! Převedeno na procenta se Nový Jáchymov rozrostl o 8%, Broumy o 13% a Svatá o 40%. Ptáte se, jak jsou na tom Hudlice? 0,164%.

Nejvíce pak zestárla Otročiněves (+ 2,4 roku), následuje Nový Jáchymov (+ 1,7 roku), Hudlice (+ 1,6 roku) a Broumy (+ 0,8 roku). Statistice se vymyká Svatá, která omládla o 0,6 roku.

 

S nenavyšováním počtu obyvatel a jeho stárnutí jsou velmi úzce provázány příjmy ze státního rozpočtu do rozpočtu obecního. Obyvatelé v aktivním věku přinášejí do obecního rozpočtu nejvíce peněz, obec podle rozpočtového určení daní dostane kromě jiného část z jejich daně z příjmu a z daně z přidané hodnoty. Marná sláva, kdo nevydělává, neodvádí daň z příjmu a nemá tolik peněz na to, aby je mohl utrácet a odváděl tak více na dani z přidané hodnoty. Aby se obec mohla opravdu rozvíjet, potřebuje zvyšovat příjmovou stránku rozpočtu. Ne jednorázově a krátkozrace dotacemi, ale dlouhodobě a stabilně, což je založeno právě na počtu obyvatel.

Nejvíce vzrostly daňové příjmy Broumům a to v porovnání s rokem 2010 o 157%, Novému Jáchymovu o 125%, Svaté o 119%, Hudlicím o 101% a nejméně pak Otročiněvsi o 51%. Jde jen o daňové příjmy bez ostatních příjmů, jako jsou např. dotace.

Daňové příjmy nejvíce vzrostly tam, kde vzrostl i počet obyvatel.

Proč o dotacích hovořím jako o krátkozrakém navyšování příjmů? Protože vše, co se z dotací vybuduje, bude třeba v budoucnu udržovat, což bude stát peníze. Nakupte si domů spoustu elektrospotřebičů, aut a podobně. Pokud nebudete myslet už při nákupu na to, že vše něco spotřebuje (elektřina, benzín), je třeba udržovat (opravy, údržba) a je třeba provozovat (pojištění) a máte stále stejný nebo dokonce menší příjem, pak vás to dožene během pár let a budete se muset začít věcí zbavovat. Nebo se o ně přestanete starat a odsoudíte je tak k chátrání.

Jen zvětšujícím se počtem obyvatel v aktivním (pracovním) věku si zajistíme i vyšší příjmy ze státního rozpočtu (rozpočtové určení daní). Vždyť daňové příjmy tvořily v průměru 58% příjmů obecního rozpočtu a to i při započítání veškerých dotací. Stále je to více než poloviční jistý příjem do rozpočtu obce. V Otročiněvsi a Svaté, které nevyužívají dotací tolik jako Hudlice, Broumy nebo Nový Jáchymov, je podíl daňových příjmů přibližně 80%.

I za tato špatná čísla může starosta Pavel Hubený s místostarostou Rudolfem Hrkalem. Jsou to oni, kdo mají předkládat dlouhodobý plán rozvoje obce vycházející z vize, jak má obec Hudlice vypadat za 10 nebo více let. A oni dva už na úřadě sedí více než deset let.

To bylo v roce 2014 slávy! V Hudlicích přibude stovka nových stavebních parcel, sděloval Pavel Hubený v Berounském deníku. Jako obvykle mu nesedí nejen počet ("V současné době se v dolní části obce dokončuje čtyřicet nových stavebních parcel U Kaštanu." + "S dalšími novými stavebními parcelami, asi padesáti, počítá nový územní plán Hudlic v lokalitě U Skály, ..." = 90 a kolik je 100?), ale ani výsledek. K září 2020 nula. Pozemky jsou nabízeny firmou Family Real – PET spol. s r.o., s "předpokládanou možností zahájení plánování/výstavby vlastních RD od podzimu 2020".

Oni totiž spolu s koaličními zastupiteli vizi nemají, oni na to prostě nemají. A tak s velkou slávou dělají jednotlivosti a zřejmě se domnívají, že to jednou nějak do sebe zapadne. Takhle se nedá stavět ani z Lega, a už vůbec ne obec.

Co má obec z turistického ruchu na rozhledně Máminka, když turisté nenechají v obci prakticky žádné peníze? Ti, kteří sjedou do obce na jídlo, by se dali spočítat na prstech jedné ruky a nakoupit něco můžou jen "U Vietnamce". Hospůdku u Jungmanna již poněkolikáté v krátké době nájemník opouští. Přínos pro obec žádná celá nic, pouze náklady spojené s údržbou rozhledny.

Je to už více než rok, kdy se Pavel Hubený dohodl s firmou Habau na tom, že Habau zaplatí obci 1,3 mil Kč na výměnu nefunkčních čidel v domovních čerpacích jímkách. Dodaná čidla nebyla v souladu s projektovou dokumentací, přesto Habau odešla bez pokuty. A obec za rok nevyměnila ani jedno čidlo (tuto odpověď jsem dostal od P. Hubeného na jednání zastupitelstva 25. 6. 2020).

Slavnostně byla otevřena přístavba základní školy za 28 miliónů korun. Další 4 milióny nákladů jsou předloženy zastupitelům k projednání 24. 9. 2020. 6. ročník navštěvuje 10 dětí, žádné z jiné obce, jak starosta Pavel Hubený sliboval. Výuku, podle informací, které jsme dostali, zajišťují 2 učitelé? Jaká bude úroveň výuky?

A tak bychom mohli vzpomínat a probírat další povedené akce - rekonstrukci obecního úřadu za 16 mil. Kč, nákup dvou traktůrků, protože starosta s místostarostou neumí na první pokus vybrat vhodný, nákup staré repasované Multicary za 1,2 mil. Kč (porovnejte třeba s cenami na mobile.de) a další, které nám zatím zůstaly utajeny.

Zkrátka, vjede-li někdo do Hudlic po dvaceti letech, neuvidí s výjimkou chodníku v Jungmannově ulici a nových fasád obecního úřadu, školy a školky, žádný rozdíl. Ona totiž populistická politika se dělá mnohem snáze než skutečný a pespektivní rozvoj obce.

  

Zdroj dat: Počet obyvatel https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-obyvatel-v-obcich-k-11201, Rozpočtové příjmy https://monitor.statnipokladna.cz/