joomla vector social icons

Vrána k vráně sedá

Autor: Radovan Buroň

Velmi často, takřka na každém jednání zastupitelstva, je místostarostou Rudolfem Hrkalem připomínáno, že díky mně platí občané vyšší částku za odvod odpadních vod, tzv. stočné. Nezlobím se na něj, protože vysvětlit mu legislativní principy stanovení množství odpadních vod a výpočet stočného je nad lidské síly.

Ale proč s tím vůbec začínám? Při "inventuře" dokumentů jsem náhodou narazil na text, který Rudolf Hrkal napsal 15. 3. 2017 do diskuzního fóra na www.obec-hudlice.cz. Tak jen pro pobavení a dokreslení jeho způsobu uvažování.

"Pro mě, jako občana Hudlic a většinu z Vás, z toho vyplývá, že díky chválihodné iniciativě Ing.Buroně došlo ke změně výpočtu stočného a budu platit násobně vyyší stočné. Rudolf Hrkal" (doslovná citace včetně gramatických chyb)

Ano, zřejmě bude platit více, ale to proto, protože spotřebovává více vody. Tedy ještě přesněji v průměru na osobu v jeho nemovitosti více než 35 m3, tedy onen původně stanovený a Pavlem Hubeným a Rudolfem Hrkalem tak prosazovaný a obhajovaný paušál. Jinak řečeno - co by nezaplatil za svoji spotřebu Rudolf Hrkal, musel by za něj zaplatit někdo jiný. Ten, který nespotřebuje ročně 35 m3 vody. Neznalost, neschopnost nebo záměr?

Tedy "díky mé chvályhodné iniciativě" se nenavýšila cena stočného, pouze každý zaplatí za takové množství, které opravdu odvede.

Jak se určuje množství odpadních vod popisuje Ministerstvo zemědělství ČR ve svém výkladu Určování množství odpadních vod dle směrných čísel už 7. února 2005. A výpočet stočného stanoví vyhláška Ministerstva zemědělství, kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu. Podívejte se například na výpočet stočného na období 1. 1. - 30. 4. 2020 v Hudlicích.